Mongara
Hem     
Om Mongara     
Konsulting     
Utbildning     
Verksamhetsutveckling     
Verktyg     
Nyheter     

 

Utbildning

 

» Utbildning i dialog

 

» Ett rollspel för att belysa olikheter i kulturer

 

» Vår första bok om försäljning, Cowboysäljaren

 

» Här kan du nå oss direkt

 

Utbildning, säljutbildning, ledarskap och medarbetarskap

Våra konsulter har utöver sin konsultativa erfarenhet ett gediget pedagogiskt kunnande.

Tanke höger
Vi som arbetar inom Mongara har en gemensam erfarenhet av att arbeta med utbildning - säljutbildning, projektutbildning och projektledarutbildning - som ett av flera verktyg till förändring och verksamhetsutveckling, affärsutveckling.
    
Våra konsulter har utöver sin konsultativa erfarenhet ett gediget pedagogiskt kunnande.
    
Detta innebär att vi förutom utbildning, från tid till annan även genomför kompetensutveckling och design av kompetensutvecklingsprogram inom områdena projektledning, ledarskap, medarbetarskap, sälj- och marknadsutveckling.
    
Utbildning för oss är att väva samman fakta med rätt attityd till den nyvunna kunskapen. Ibland mer fakta, ibland mer attityd beroende på kundens behov.
    
Vi genomför både seminarier och utbildningar... Och har gjort det i mer än tio år.

 

» På www.mongara.se hittar du mycket information kring verksamhetsutveckling, utbildning och konsulting.

» Utbildningens mål är att deltagarna ska kunna arbeta i projektform, förstå och kunna använda verksamhetens egenanpassade projektmodell. Målgruppen är medarbetare och projektledare.

 

» Det man har som målbild i detta exempel är projektledare som: är aktiva, vill få andra att växa, delegerar, har helhetssyn, har personkännedom, är tydliga.

 

» Mål för utbildningen är att kunna agera som en aktiv beställare av projekt internt såväl som externt. Vi har utgått ifrån att beställaren är en bestämd, namngiven person inom linjeorganisationen.

 

» Det viktigaste verktyget i ditt ledarskap är att kunna kommunicera med dina medarbetare. I din roll som ledare och chef finns ett antal situationer där du bör använda olika typer av samtalsmetodik, exempelvis vid lönesamtal eller coaching.

 

 

     
 
Mongara AB
Upplandsgatan 27, 113 60 Stockholm, +46 8 650 61 20
 
Mongara Öst AB
Mjärdevi Center, Teknikringen 10, 583 30 Linköping, +46 13 10 30 80
 

Producerad av Eyebeep med kraft från Eyebeep Publicering