Mongara
Hem     
Om Mongara     
Konsulting     
Utbildning     
Verksamhetsutveckling     
Verktyg     
Nyheter     

 

Nyheter

 

» Prenumerera

 

» Hur kan man koppla ihop kulturella skillnader

 

» Vår första bok om försäljning, Cowboysäljaren

 

» Här kan du nå oss direkt

 

Semester, eller inte...

Vi har stängt fabriken, åkt så långt som det kan gå. Långt ifrån trafiken, för att slicka våra sår. Vi har ett eget hus på landet, dit ingen telefon kan nå. Ett glas som klirrar grogg i handen, och radion står på.

 

En sommarhälsning med kickoff som utvecklar verksamheten

Vi tror att Sverige är det land i europa som har den längsta semesterperioden, det vill säga start vid midsommar och slut i början av september? För att stödja det får du troligtvis här din första sommarhälsning via ett nyhetsbrev

 

Målbildsseminarium ett sätt att leva sina värderingar

Utmaningen för ett företag/organisation är att få människorna i verksamheten att följa de värden som finns i verksamheten. Då behöver man ett arbetssätt som kostnads- och tidseffektivt sätter fingret på verksamhetens förväntningar på medarbetaren.

 

 

» På www.mongara.se hittar du mycket information kring verksamhetsutveckling, utbildning och konsulting.

» Läs om Liselotte Noréns upplevelser i Aten vid foten av Akropolis och om hur vi utökar verksamheten för att hjälpa dig affärsutveckla med webben. Vi har dessutom fått förmånen att vara business partner i en satsning på en lokal affärstidning på webben.

 

» Jag var i Aten förra veckan och föreläste om nätverksbyggande och hur vi gör i Sverige. Uppdraget ingår i mitt ambassadörskap för kvinnors företagande i Europa. En titel, och i och med det även tillgång till ett nätverk, som jag fick i höstas.

 

» Vi har lyft in en ny verksamhet till Mongara, som kan koppla dina affärsprocesser till sociala medier och andra nya produkter på webben. Du kan enkelt öka din affär och spara pengar genom att veta i vilken ordning du ska använda verktygen som finns.

 

» Liselotte Norén höll inspirationsföreläsning på IT-tjej 2010. Temat var att för att få ett bra nätverk måste man släppa taget lite och springa iväg till kaffeautomaten, korridosnacket och minglet istället.

 

 

     
 
Mongara AB
Upplandsgatan 27, 113 60 Stockholm, +46 8 650 61 20
 
Mongara Öst AB
Mjärdevi Center, Teknikringen 10, 583 30 Linköping, +46 13 10 30 80
 

Producerad av Eyebeep med kraft från Eyebeep Publicering