Mongara
Hem     
Om Mongara     
Konsulting     
Utbildning     
Verksamhetsutveckling     
Verktyg     
Nyheter     

 

Konsulting

 

» Projektcoaching – bollplank, brandsläckare, katalysator

 

» Vår första bok om försäljning, Cowboysäljaren

 

» Här kan du nå oss direkt

 

Sambandet mellan processutveckling och väggmålningar

Ställer man samma fråga till tre olika personer i en organisation om vad, hur och varför en given sak inte fungerar, är vår erfarenhet inte allt för sällan att man får tre olika svar. Det innebär sannolikt att sanningen är en kombination av de tre svaren.

Kartläggning av nuläge

För att säkerställa att vi har ett korrekt utgångsläge för förändringar måste man ta fram ett nuläge. Genom en workshop utnyttjar man den kraft som finns i enskilda medarbetares åtagande och kan på så sätt skapa sig en heltäckande bild av nuläget. Beroende på vilken typ av process man kartlägger och omfattningen av hur många berörda parter som finns i processen kan det finnas behov av att genomföra någon form av enkät. Enkäter bör vara enkla och tillgängliga för att få så tydliga och användbara underlag som möjligt.
    

Önskat läge

Att hitta ett önskat nuläge handlar inte bara om att ta fram en vision. Det handlar också, och kanske mer om, att hitta ett åtagande hos den enskilde medarbetaren. Viktigt är dock att visionen bryts ned i tydliga synbara mål. Att genomföra en workshop där man har en tydlig och bra workshopledning är avgörande inte bara för att landa i önskat läge och ta fram en vision. Utan också för att enas om ”hur” man når dit.
    

Implementation

Den svåraste delen av processutveckling är implementationen, och ju fler funktioner i verksamheten som är inblandade i en processen. Det handlar om ett planmässigt och projektstyrt arbete med en eller flera dedikerad projektledare, beroende på projektets storlek. Vi tror också att det är viktigt att man i en verksamhet äger processförändringen. Det vill säga att man i detta skede köper in en konsult för att tillföra kunskap men man äger process och resultat internt.
    
Ett konkret exempel på hur vi som genomfört i närtid är Fortum Värme, se mer här: Fortum värme »
    

    
    
    
    
    

 

» På www.mongara.se hittar du mycket information kring verksamhetsutveckling, utbildning och konsulting.

» Coaching handlar om att du ska se möjligheten och ta dig an förändringen dedikerat och själv äga förändringen. En konsult kan aldrig äga en förändring hos dig, du äger den själv.

 

» Coaching enligt Cowboychefen har en hel del gemensamt med Whitmores metodik för coaching - konkret och tydligt. Enkla mål, återkoppla under tiden, hinder på vägen och en tydlig plan som kan följas upp.

 

» För oss handlar jobbcoaching om att så starkt som möjligt koppla coachandet till den nya situationen att inte ha ett arbete.

 

» Min erfarenhet säger att det finns en sak som tar mer tid än någon annan och det är personal. Det är inget konstigt eller anmärkningsvärt. Men nu finns förstärkning. Mongaras HR-akut ett HR-stöd som avlastar dig oavsett om det handlar om komplicerade personalärenden, lönerevisioner, fackliga förhandlingar eller svåra och kanske tunga rehabiliteringsärenden.

 

 

     
 
Mongara AB
Upplandsgatan 27, 113 60 Stockholm, +46 8 650 61 20
 
Mongara Öst AB
Mjärdevi Center, Teknikringen 10, 583 30 Linköping, +46 13 10 30 80
 

Producerad av Eyebeep med kraft från Eyebeep Publicering