Mongara
Hem     
Om Mongara     
Konsulting     
Utbildning     
Verksamhetsutveckling     
Verktyg     
Nyheter     

 

Nyheter

 

» Prenumerera

 

» Hur kan man koppla ihop kulturella skillnader

 

» Vår första bok om försäljning, Cowboysäljaren

 

» Här kan du nå oss direkt

 

Coaching i kris och mustade äpplen

Det är höst och i morse skrapade jag bilen för första gången för säsongen. Hängmattan är hoprullad och äpplena är omhändertagna och har blivit must ute på musteriet på Ekerö.


Jag gillar hösten med den krispiga luften som gör det enkelt att ta en promenad men hatar när det blir mörkt. Det blir mörkare och det är lätt att ha dystra funderingar när bulletinerna från nyhetsbevakningen väller över en. Så räddar du dina pengar, börsras med 7%, industrin minskar sina investeringar.
    
Det är mycket funderingar kring pengar och vad som händer i finanskrisens spår bland våra kunder och på kontoret. Förhållningssätten är många, en del stänger av inkorgen då det väller in nyhetsbrev med nya skrämmande bulletiner, några lusläser allt och låter sig oroas av att pengarna är osäkra, andra säger att det är intressant att det händer något så att dödläget bryts och sen har vi några som likt mig själv funderar mycket kring hur pengar styr och vad som egentligen är viktigt just nu?
    
Varför inte passa på att använda krisen eller förändringen för att bryta det invanda och passa på att rensa ut gammalt som inte riktigt fyller de krav som sätts? En projektrevision » exempelvis, kan visa nyckeltal som inte mäter rätt sak, ett samtal om medarbetarskap » kan visa beteenden på kontoret som inte fungerar längre eller folk som inte gör sitt jobb på det sätt som vi kommit överens om.
    
Att ifrågasätta och prioritera utifrån den blåslampa som en finanskris skapar ger ett stålbad som ger ny energi och möjlighet till att ompröva rådande värderingar och processer.
    
Kom ihåg att i händelse av kris behöver människor mötas och vara tillsammans så samling på kontoret kring förbättringar och kommunicera de positiva saker som händer och förklara dina beslut, igen, igen och igen. Hämta stöd i förändringen och led den istället för att bli ledd av omständigheterna - coaching »

    

 

» På www.mongara.se hittar du mycket information kring verksamhetsutveckling, utbildning och konsulting.

» Vi har stängt fabriken, åkt så långt som det kan gå. Långt ifrån trafiken, för att slicka våra sår. Vi har ett eget hus på landet, dit ingen telefon kan nå. Ett glas som klirrar grogg i handen, och radion står på.

 

» Vi tror att Sverige är det land i europa som har den längsta semesterperioden, det vill säga start vid midsommar och slut i början av september? För att stödja det får du troligtvis här din första sommarhälsning via ett nyhetsbrev

 

» Utmaningen för ett företag/organisation är att få människorna i verksamheten att följa de värden som finns i verksamheten. Då behöver man ett arbetssätt som kostnads- och tidseffektivt sätter fingret på verksamhetens förväntningar på medarbetaren.

 

» Läs om Liselotte Noréns upplevelser i Aten vid foten av Akropolis och om hur vi utökar verksamheten för att hjälpa dig affärsutveckla med webben. Vi har dessutom fått förmånen att vara business partner i en satsning på en lokal affärstidning på webben.

 

 

     
 
Mongara AB
Upplandsgatan 27, 113 60 Stockholm, +46 8 650 61 20
 
Mongara Öst AB
Mjärdevi Center, Teknikringen 10, 583 30 Linköping, +46 13 10 30 80
 

Producerad av Eyebeep med kraft från Eyebeep Publicering