Mongara
Hem     
Om Mongara     
Konsulting     
Utbildning     
Verksamhetsutveckling     
Verktyg     
Nyheter     

 

Verksamhetsutveckling

 

» Ett rollspel för att belysa olikheter i kulturer

 

» STP, Stiftelsen för tillämpad psykologi, reviderar IDI

 

» Vår första bok om försäljning, Cowboysäljaren

 

» Här kan du nå oss direkt

 

Förändringsledning handlar om att välja och välja bort

Att bli bäst i klassen tror vi handlar om att ha modet att välja och välja bort.

När du gjort dina analyser, hitta nuläget, vet målet samt valt och valt bort, är det dags att titta på hur du ska kunna driva verksamheten vidare.
    
Snabbaste sättet att skapa ett synligt resultat och en utväxling på din produktivitet är genom att skapa delaktighet och engagemang hos dina medarbetare.
    
Vår erfarenhet säger att snabbast går det genom att koppla ihop värdegrunden med sina kärnvärden och affärsplanen med de individuella målen för alla medarbetare i verksamheten. Målstyrning fast med tillväxtpotential. Det listiga i detta sätt att driva förändringen är att verksamheten med viss automatik skapar förutsättningar för att jobba med ständiga förbättringar.
    
Om man som företag ska välja en arbetsmodell för att arbeta med verksamhetsutveckling, så har vi tillsammans med våra kunder hittat ett ”best practice” i en modell i åtta steg ».
    

    
Vår ambition i denna process är alltid att verksamhet och organisation ska äga denna process själva. Det ger en långsiktig och varaktig verkan. Vår roll i denna är att vara motor och katalysator.
    
Vill du ligga före dina konkurrenter och starta förändringsarbetet nu tveka inte att kontakta » oss så kan vi berätta mer om vad detta kan innebära i din verksamhet.
    

 

» På www.mongara.se hittar du mycket information kring verksamhetsutveckling, utbildning och konsulting.

» Vill du öka lönsamheten och tänka nytt? Vet du inte riktigt var du ska börja när det gäller webbkommunikation och sociala medier? Vi har idéerna och kunskapen kring hur du kan göra för att nå fler och sälja mer på webben!

 

» Låt oss komma till er för att på ett kort inspirationsseminarium ge er en introduktion till hur andra gör och vad ni själva kan göra! Vi kan hjälpa er att hitta ert sätt att använda webben och sociala media för att få fler affärer.

 

» Vill du kunna byta frustation över att webben bara kostar pengar till ett effektivt sätt att tjäna pengar på?

 

» Vi på Mongara har genomfört många förändringsprocesser och har tillsammans med våra kunder kommit fram till en åttastegsmodell för bästa resultat.

 

 

     
 
Mongara AB
Upplandsgatan 27, 113 60 Stockholm, +46 8 650 61 20
 
Mongara Öst AB
Mjärdevi Center, Teknikringen 10, 583 30 Linköping, +46 13 10 30 80
 

Producerad av Eyebeep med kraft från Eyebeep Publicering