Mongara
Hem     
Om Mongara     
Konsulting     
Utbildning     
Verksamhetsutveckling     
Verktyg     
Nyheter     

 

Verktyg

 

» Ett rollspel för att belysa olikheter i kulturer

 

» Vår första bok om försäljning, Cowboysäljaren

 

» Här kan du nå oss direkt

 

Ledarskap, medarbetarskap och konflikthantering

Som barn är konflikten en del av mitt sätt att utvecklas. Under det att man utvecklas till vuxen människa präglas man av sin miljö.

När man går ut i näringslivet och arbetar så förändras och utvecklas också förmågan att hantera konflikter. Utvecklingen sker i interaktionen med andra, i samspel med chef och medarbetare.
    
Självkännedom är en god förutsättning för utveckling både i ledarskap och medarbetarskap. Med testresultatet får vi en tydlig grund för gruppövningar och diskussioner vilket ger en rejäl kickstart i verksamhetsutvecklingen.
    

 

» På www.mongara.se hittar du mycket information kring verksamhetsutveckling, utbildning och konsulting.

» Vanligtvis består kickoffen av en seriös del, och en del med lek. För att öka motivationen att bidra till den seriösa delen så är det lek. Vi vet hur man gör en kickoff intelligent, och få med målstyrning, teambuilding och verksamhetsutveckling på köpet.

 

» All kunskap som finns i företaget är en ovärderlig källa av kompetens att ösa ur, men det gäller att få fram den. Med wikitekniken kan man bygga upp en kunskapsbank som attraherar den yngre generationen. Läs hela artikeln »

 

» Ledarutveckling och dito utbildning kan bedrivas på många sätt. Allt från edutainment, rolig underhållande konsult driver kort seminarium enligt modellen UGL - utveckling, grupp, ledare. Där du på ett ganska tufft sätt fördjupar dig i din person i förhållande till en grupp. Vi har valt att kalla vår modell IGO – individ, grupp, organisation och kopplar den till den operativa verksamhetsutvecklingen.

 

» All den kunskap som finns i företaget är en ovärderlig källa av kunskap att ösa ur, men det gäller att få fram den och samla den. Med hjälp av den nya wikitekniken finns det möjlighet att bygga upp en kunskapsbank på intranätet. I realtid. En naturlig form av verksamhetsutveckling. I realtid. En väg till ökad motivation och engagemang. I realtid.

 

 

     
 
Mongara AB
Upplandsgatan 27, 113 60 Stockholm, +46 8 650 61 20
 
Mongara Öst AB
Mjärdevi Center, Teknikringen 10, 583 30 Linköping, +46 13 10 30 80
 

Producerad av Eyebeep med kraft från Eyebeep Publicering